Category: Новости

НАПАТСТВИЕ ЗА АВТОРИТЕ

ВАЖНО
Авторите на примените композиции  имаат обврска најдоцна до 20 МАРТ 2015 година да ни ги достават:
1. Аранжманите за композициите, отпечатени на B3 формат;
2. Диригентска партитура, отпечатена на B3 формат;
** Должината на композициите да не надминува 3`30“
НАПОМЕНА:
Доколку имате потреба од детална информација за составот на оркестарот, нека се обратат кај Г-дин Љупчо Мирковски, диригентот на Ревискиот оркестар, на телефон: 076/302-138

ОД КОНКУРСОТ ЗА МАКФЕСТ 2015-ОДБРАНИ 20 КОМПОЗИЦИИ

На распишаниот конкурс за избор на композиции кои ќе бидат изведени на Макфест 2015, пристигнаа 34 композиции.По нивното преслушување а врз основа на вкупно бодување од страна  на селекционата комисија, одлучено е 20-те најдобро бодовно рангирани композиции да бидат поместени во програмата на Фестивалот.20LISTA1

Сеќавање КЕМАЛ МОНТЕНО

makfest_kemal

Кантавторската ѕвезда на некогашните ју простори-Кемал Монтено почина денес во Загреб на 66-годишна возраст , пренесува порталот „Дневни аваз“. Оваа информација ја потврдил  синот на Монтено, Џани.Сараевскиот кантавтор кој во средината на декември по тригодишно чекање, во загрепскиот клинички центар „Ребро“ бил подложен на трансплантација на бубрегот. Кратко време се чувствувал добро а вечерта наспроти Божиќ добил висока темепратура . Поради здравствените компликации наместо во Шпанија каде требало да замине на краток одмор и да настапи за Нова година, Кемал ги спакувал куферите и заминал повторно во болница.Пред неколку дена Монтено ја напуштил болницата и изјавил дека се чувствува одлично. Веста за неговата смрт одекна го регионот и ги растажи  сите негови обожаватели.Менаџерот на Монтено изјавил дека причината за Монтено е роден 1948 година во Сараево, неговиот татко е Италијанец, а неговата мајка Босанка.Ќе останат незаборавни неговите хитови :“Една ноќ во деќември“, “Душо моја“, Сараево љубов моја“..Негови нумери пееја сите ѕвезди на ју сцената од Тереза Кесовија до Раде Шербеџија.Кемал Монтено ќе остане запаметен и во овие наши македонски простори.1987 година настапи на Фестивалот “Макфест“ со неговата композиција “Кој да ти каже ивана“.тој уште еднаш како автор и изведувач се појави на макфестовата сцена во 1990 година со композицијата “Јас бев твојот поет“, која подоцна ја препеа на српско хрватски јазик под наслов “Вака неможам натаму“ што ја отпеа во дует со Даниела Мартиновиќ.Последен пат на Макфест Кемал Монтено настапи 2010 година како гост во негово шоу.

Макфест – промоција на двојно ЦеДе

Фестивалот на забавни мелодии “Макфест“ денеска во Скопје  во Порта “Македонија“  го промовираше двојното ЦеДе, на кое се наоѓа севкупната продукција на фестивалот од оваа година.Овие денови Фестивалот ќе го објави и конкурсот за избор на композиции за 30-тото фестивалско издание.

Хуманост на “Макфест“ и “Видекс“

Фестивалот на забавни мелодии“Макфест“ и компанијата за телекомуникациски услуги “Видекс“ од Скопје, за време одржувањето на Фестивалот од гласоањата со смс пораки успеаја да соберат средства кои тогаш јавно кажаа дека ќе бидат уплатени за настраданите подрачја на Блаканот. Макфест и Видекс уплатија по 45.000 за Србија и 45.000 денари за Варна Република Бугарија.Средствата ќе беа поголеми ако од својот дел се откажеа и трите мобилни оператори во Македонија.

МАКФЕСТ 2014 – МАКФЕСТОВСКИТЕ ПЕСНИ ЗА СИМНУВАЊЕ

MAKFEST FINALE

Фестивалот “Макфест“ овозможува симнување (  download) на сите нумери, премиерно изведени во деновите на одржувањето на Фестивалот во Домот на културата “Ацо Шопов“. ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ..

Победници на ,,МАКФЕСТ” 2014

POBEDNICI

Најуспешните на Макфест 2014 се: ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ..

Макфест 2014 – Резултати -финале

MAKFEST FINALE

 

На финалната вечер од Макфест 2014, пристигнаа по пат на СМС 13.294 гласови.Македонската публика гласаше вака: ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ..

МАКФЕСТ 2014-РЕЗУЛТАТИ ВТОРА ФЕСТИВАЛСКА ВЕЧЕР

Makfest 2014 - Bilbord

 

Македонската публика гласаше и во текот на втората фестивалска вечер.Добиени се 3.888 смс пораки преточени во гласови за учесниците во врората полуфинална вечер.Еве како поединечно гласаше македонската публика: ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ..

Влезници за втора фестивалска вечер!

Фестивалот во продажба пушти ограничена количина на влезници за втората фестивалска вечер. Влезниците може да се купат по цена од 300 денари на билетарницата во Домот на културата “Ацо Шопов”.

Makfest 2014 - Bilbord