Новости

ФИНАЛЕ МАКФЕСТ 2019

ОВА Е РЕДОСЛЕДОТ ЗА НАСТАПОТ И ИЗВЕДБАТА НА КОМПОЗИЦИИТЕ ВО ФИНАЛЕТО НА МАКФЕСТ 2019.

Министерот за култура ја следеше првата полуфинална вечер на ,,Макфест”

Министерот за култура Хусни Исмаили ја следеше првата полуфинална вечер на ,,Макфест”. Тој ги проследи првите 15 полуфиналисти и ја посети спомен собата на Ацо Шопов. Фестивалот се заблагодарува на…

Официјален редослед за прва и втора полуфинална вечер на ,,Макфест 2019″

Денес се одржа првата прес конференција за Макфест 2019, на која беа соопштени сите детали и новости за овогодинешниот фестивал и беше извлечен официјалниот редослед. ,,Макфест 2019″ ќе се одржи…

Прва прес конференција за „Макфест 2019“ на 27 септември во Скопје !

На 27 септември 2019 (петок) ќе се оддржи првата прес конференција за фестивалот на музика „Макфест 2019“. Прес конференцијата ќе се оддржи во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, со почеток…

Објавени изведувачите на „Макфест 2019“

Денес во Штип се оддржа првата прес конференција, за фестивалот на музика „Макфест 2019“. На неа беа соопштени изведувачите, кои ќе настапат на трите фестивалски вечери, на 10, 11 и…

Официјален избор/резултати на композиции и автори избрани на Конкурсот Макфест 2019

Официјален избор/резултати на композиции и автори избрани на Конкурсот Макфест 2019 Од вкупно 67 композиции пристигнати на Конкурсот за избор на композиции за Макфест 2019, Селекционата комисија на Фестивалот по…

Конкурс за композиции за „Макфест 2019“

ОПШТИНА ШТИП ВО СВОЈСТВО НА ОРГАНИЗАТОР РАСПИШУВА: КОНКУРС ЗА ИЗБОР НА КОМПОЗИЦИИ ЗА 34-ТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ НА ЗАБАВНИ МЕЛОДИИ МАКФЕСТ 2019   ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ Фестивалот МАКФЕСТ 2019 ќе се…

Победниците на Макфест 2018

1 – ва НАГРАДА НА МАКФЕСТ 2018 – Антониа Гиговска – ,,Никогаш не вели никогаш” музика и аранжман: Лазар Цветкоски, текст: Магдалена Цветкоска 2 – ра награда Роберт Билбилов –…

Резултати финална вечер

1 – во место – Мартинијан Кириловски – 100 на ден 2 – ро место – Александар Митевски и Драган Спасов – Дац – Уште ми фалиш 3 – то…